Etiyopya Guji FW Raro Carbonic Maceration G1 | Wuma Coffee & Taze Kahve Çekirdekleri ve Kahve Demleme Ekipmanları

Etiyopya Guji FW Raro Carbonic Maceration G1

Etiyopya Guji FW Raro Carbonic Maceration G1


Stok Kodu FE001
Stok Adeti 50
Birim Fiyat 400,00 TL 380,00 TL
KDV 38

GRAMAJ180 gr
KAVURMA PROFİLİCity Plus
İRTİFA BİLGİSİ1950-2170 m 
CUPPİNG SCORE85
NOTASiyah Çay, Çiçek, Şeftali
ORJİNEtiyopya
ÇİFTLİKRaro Boda Yıkama İstasyonu 
ÜRETİCİRaro Boda Çiftçileri
İŞLEMENaturel
VARYETE

Ata Tohumu

Raro Boda;

Bu karbonik maserasyon kahvesi, çiftçilerin kirazlar Raro Boda yıkama istasyonuna teslim etmesinden elde edilmektedir. Guji’de bulunan Raro Boda, önceden Yirgacheffe’nin bir parçası olan giderek popülerleşen bir mikro bölgedir ve özel piyasa için üst kalite kahveler üretir. Bu parti, karbonik maserasyon yöntemi kullanılarak işlenir. Karbonik maserasyon, fermente mikroorganizmalar için karbondioksit açısından zengin bir ortamın oluşturulmasına odaklanan bir işlemdir.


Tarım;

Guji’deki tarım yöntemleri genellikle geleneksel kalmaktadır. Çiftçiler genellikle kahve bitkilerini fasulye, bezelye, teff, buğday ve bölgenin mutfağında önemli bir yere sahip olan enset(yalancı muz) gibi diğer gıda ürünleriyle ekerek karışık tarım yaparlar. Bu yöntem, küçük çiftçiler arasında yaygındır çünkü arazı kullanımını maksimize eder ve ailelerine yiyecek sağlar. Bölgedeki çiftçiler genellikle yerel kökenli çeşitlerle birlikte Jimma Tarımsal Araştırma merkezi (JARC) tarafından geliştirilen çeşitlerin bir karışımını çiftliklerinde yetiştirirler.


Hasat ve sonrası;

Olgun, kırmızı kahve kirazları küçük çiftçiler tarafından seçici bir şekilde elle toplanır ve Raro Boda yıkama istasyonuna teslim edilir. Burada, kirazlar alındığında, meyve pulpu çıkarılır ve kahve büyük tanklarda su altına daldırılır. Kahveyi tamamen su altında tutmak için beton bloklar kullanılır ve bu şekilde 96 saat boyunca fermente edilir. Bu su altında gerçekleşen fermentasyon, karbondioksit açısından zengin bir nispi anaerobik ortam oluşturulur.


Etiyopya’da kahve;

Etiyopya, kahvenin doğduğu yer olarak ün kazanmış olsa da, günümüzde inanılmaz lezzet çeşitliliği nedeniyle özel kahve endüstrisi için favori konumda yer almaktadır. Son dönemde tam izlenebilirlik zor olsa da, yeni düzenlemeler doğrudan satın alma imkanını mümkün kılmıştır. Çiftçilerle doğrudan işbirliği yaparak, onlara en kaliteli özel kahve partilerini üretmelerine yardımcı oluyoruz ve artık tamamen izlenebilir olan bu kahveler çiftçilere ve kavuruculara değer katmaktadır.

Etiyopya kahvesinin olağanüstü kalitesi, çeşitli faktörlerin birleşimi sayesinde ortaya çıkar. Kahve çeşitlerinin genetik çeşitliliği, benzer yetiştirme koşullarına ve işleme yöntemlerine sahip çiftlikler arasında bile farklı lezzetlerin olmasını sağlar. Çeşitlerin yanı sıra, işleme yöntemleri de son kaliteye oldukça katkı sağlamaktadır. Etiyopya’da mükemmel kahvenin temel bileşenleri, genetik çeşitliliği yaratan üretim gelenekleri ve işleme altyapısı, bugün keyifle tükettiğimiz harika kahveyi yaratmıştır.

Etiyopya’daki çoğu üretici küçük çiftçilerdir ve çoğunlukla geleneksel yöntemlerle kahve yetiştirmeye devam ederler. Sonuç olarak, kahvenin büyük bir kısmı kimyasal gübre veya pestisit kullanılmadan yetiştirilir. Kahve neredeyse tamamen manuel sistemlerle yetiştirilmekte, hasat edilmekte ve kurutulmaktadır.


© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.